دسته: سنگهای نیمه قیمتی
Published: 18 اسفند 1397
بازدید: 12

 

 خانواده سنگ های گارنت

خانواده گارنت دارای بیش از 10 نوع مختلف با ساختارهای شیمیایی مشابه است . تفاوت جزئی بین انواع گارنت در رنگ، وزن مخصوص (چگالی) و ضریب شکست آنهاست. نام گارنت از کلمه لاتین Granatius به معنی دانه(Seed)  گرفته شده است. به دلیل آنکه معمولاً به صورت کریستال های کوچک و گرد یافت می شوند. رایج ترین شکل ساختار کریستالی برای گارنت Cubic است.

رنگ قرمز بیشتر در گارنت دیده می شود ولی در رنگ های دیگر چون سبز، زرد کمرنگ تا زرد روشن و نارنجی آتشین یافت می شود. بسیاری از این رنگ ها کمیاب و زیبا هستند. امروزه گارنت در آفریقا، هند، روسیه و آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود. Almandine garnet  قرمز تیره و نسبتا قهوه ای یا قرمز است  Pyrope Garnetبا کیفیت می تواند به یاقوت قرمز تیره بسیار شبیه باشد Uvarovite garnet دارای رنگی شبیه زمرد بوده و در سایزهای بسیار کوچک یافت می شود.

Pyrope garnet

این نوع از خانواده گارنت تنها نوعی است که دارای سایه ای از رنگ قرمز است و در جواهرات بسیار استفاده می شود . نام آن از کلمه یونانی pyrpos به معنی چشمان آتشین گرفته شده است . ترکیبات آن منیزیم ، آلومینیم سیلیکات بوده و معمولا به صورت دانه های ریز و کوچک گرد یافت می شود . شیشه شبیه به pyrope معمولا گرمتر از گارنت pyrope است.

ساختار شیمیایی : Mg3Al2(SiO4)3

سختی: 5/7 -7

ضریب شکست: 70/ 1تا 73/1

رنگ: قرمز تیره تا قرمز شبیه یاقوت قرمز

وزن مخصوص: 65/3-80/3

از منابع مهم آن می توان به چکوسلواکی ، آلمان ، روسیه ، آفریقای جنوبی و آمریکا اشاره کرد.

Almandine garnet

در زمان رومیان، رایج ترین نوع خانواده گارنتAlmandine garnet بوده و آنرا یاقوت قرمز سیلان می نامیدند. ساختار آن آهن آلومینیوم است و رنگ قرمز آن از عنصر آهن آن ناشی می شود. نوع شفاف آن در جواهرات استفاده می شود. رنگ آن تیره تر از Pyrope است اما بسیار به هم شبیه اند ولی اغلب گارنت ها ترکیبی ازهردو هستند. نوع پاک Almandine وPyrope  بسیار کمیاب هستند و تنها راه تشخیص آن ها اندازه گیری چگالی (وزن مخصوص) آن هاست.

ساختار شیمیایی : Fe3Al2(Sio4)3

رنگ: قرمز

ضریب شکست:79/1 – 81/1

وزن مخصوص: 95/3-20/4

سختی: 5/7

از منابع آن می توان به هند، ایتالیا، نروژ، پاکستان، روسیه، سوئد و آمریکا اشاره کرد.

Spessartite garnet

رنگ نارنجی روشن گارنت را می نامند و یکی از کمیاب ترین انواع خانواده گارنت است و در ترکیب خود دارای منگنز زیادی است. اگر دارای رنگ نارنجی پر رنگ باشد، آنرا را Mandarin Garnet می نامند.

ساختار شیمیایی  :Mn3Al2(SiO4)3

ضریب شکست:795/ 1 – 815/1

وزن مخصوص:12/4 – 20/4

سختی: 5/7

از منابع آن چین، ماداگاسکار، نیجریه، پاکستان و آمریکا را می توان نام برد.

Grossular Garnet

رنگ نارنجی تا قهوه ای مایل به نارنجی خانواده گارنت نام دارد. رنگ آن ناشی از عناصر آهن و منگنز می باشدHessonite  برای سالهای زیادی در جواهرات به صورت برش خورده و چیدمان های مختلف بر روی طلا و نقره استفاده می شده است.

ساختار شیمیایی :Ca3Al2(Si3O4)3

ضریب شکست: 738/1 – 745/1

وزن مخصوص:60/3 -68/3

سختی: 5/7

از منابع آن هم می توان کانادا، آلمان، ایتالیا، روسیه و سریلانکا را نام برد .

Andradite Garnet

آندرادایت در طیف وسیعی از رنگ ها یافت می شود از سبز، زرد مایل به سبز، قهوه ای و مشکی.

از منابع آن می توان به ایتالیا، مکزیک، آمریکا و سوئیس اشاره کرد.

ساختار شیمیایی :Ca3Fe2(SiO4)3

ضریب شکست:89/1- 85/1

وزن مخصوص:70/3 – 10/4

سختی: 5/7

Andradite  سبز رنگ،Demantoid  نامیده می شود که یکی از کمیاب ترین و ارزشمندترین انواع خانواده گارنت با رنگ سبز متنوع است. نام آن ازdutch demant  به معنی الماس گرفته شده است. زیرا خاصیت نوری آن (fire)بهتر از الماس است. برای اولین بار در کوهستان ural در روسیه مرکزی یافت شد و با برش برلیان به سرعت در میان مردم و طراحان جواهر و کلکسیونرها محبوبیت یافت. اما بدلیل پایین بودن سختی، برای انگشتر چندان مناسب نیست. از منبع دیگر آن می توان به ایران، ایتالیا، روسیه و تاجیکستان اشاره کرد.

ساختار شیمیایی :Ca3Fe2(Sio4)3

ضریب شکست:89/1

وزن مخصوص:85/3 – 82/3

سختی: 5/7

Uvarovite garnet

این نوع از خانواده گارنت با رنگ سبز زمردی خود، یکی از بهترین گونه های گارنت است که تنها به رنگ سبز دیده می شود، اما با وجود چنین رنگی، بسیار کمیاب بوده و به دلیل آنکه کریستالهای کوچکی ازآن یافت شده که قابل تراش نیستند، به ندرت در جواهرات استفاده می شود. دلیل رنگ سبز با کیفیت آن وجود عنصر کرومیوم است. نام آن از شخصی به نام count uvarove سیاستمداری در روسیه که ثروت و زندگی خود را در این زمینه صرف کرده است گرفته شده است او اولین شخصی بود که درباره این نوع از خانواده گارنت تحقیق کرد.

ساختار شیمیایی :Ca3Cr2(Sio4)3

وزن مخصوص:77/3

ضریب شکست:87/1

سختی: 5/7

از منابع آن هم باید به فنلاند، ایتالیا، روسیه، ترکیه، آمریکا و آفریقای جنوبی اشاره کرد.